Drodzy uczniowie!
Zapraszam Was do udziału w kolejnej edycji programu "Detektywami na tropie zawodów",organizowanej przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie
W ramach projektu młodsi i starsi uczniowie mają okazję poznać wiele zawodów, zobaczyć film i wziąć udział w Quizie.
Zachęcam Was do zapoznania się z filmikami o zawodach.
Dzisiaj przedstawiam Wam zawody: kierowca ciągnika siodłowego, cukiernik oraz lekarz weterynarii (film, ciekawostki, quiz)
11 listopada to najważniejsze święto narodowe w Polsce. W tym dniu obchodzimy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami okupantów.
Trochę historii
Od rozbioru Polski przez Rosję, Prusy i Austrię w 1795 roku naszego kraju nie było na mapie. Naród nadal istniał, ale teren kraju, administracja i rządy były pod władzą zaborców. Polacy w tym czasie wiele razy próbowali odzyskać niepodległość. Największymi zrywami niepodległościowymi były powstania – listopadowe (1830 r.) i styczniowe (1863 r.), które zakończyły się niepowodzeniem. Największa realna szansa na odzyskanie wolności zaistniała w roku 1914, gdy wybuchła I wojna światowa. Wojna wbrew pozorom dała Polakom nadzieję na powrót na mapę Europy, ponieważ była wyrazem rozłamu pomiędzy zaborcami. W wojnie brały udział 33 państwa, 10 milionów ludzi zginęło w działaniach wojennych, a prawie 20 milionów zostało rannych. Dorobek wielu pokoleń był niszczony, zrównywano z ziemią zabytki kulturowe i domostwa. Po wojnie zmieniły się granice państwowe oraz formy rządów.
W związku z sytuacją epidemiczną oraz decyzjami dotyczącymi rządowymi dotyczącymi funkcjonowania szkół informuję, że:
1. Od poniedziałku, 26.10.2020 r. klasy 4, 6, 7 i 8 będą miały zajęcia w trybie zdalnym według dotychczasowego planu. Część zajęć odbędzie się online za pomocą znanej już aplikacji ZOOM oraz wdrażanej właśnie nowej aplikacji Microsoft Teams (informacje i kody dostępu przekażemy uczniom na początku przyszłego tygodnia).
SPROSTOWANIE!!!
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
składamy Dyrekcji, Nauczycielom oraz Pracownikom naszej szkoły
najserdeczniejsze życzenia!
Każdego roku ten dzień jest okazją, by wierszem i piosenką podziękować Wam za trud, który wkładacie w nasze wychowanie i rozwój. Ten rok jest inny pod wieloma względami, nie mniej i tym razem mamy dla Was małą niespodziankę. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku.
Uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą
Dnia 09.10.2020 r. wczesnym rankiem uczniowie klasy VII oraz VIII wraz z paniami: Zofią Adamczak, Joanną Wower i Anną Tomaszewską udali się na wycieczkę do Oświęcimia, aby zwiedzić Miejsce Pamięci i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Młodzież poznała historię obozu koncentracyjnego, który został utworzony przez Hitlera w 1940 r., a następnie w latach 1941-1945 przekształcony w obóz zagłady. Mogliśmy zobaczyć poobozowe baraki, wieże strażnicze, ogrodzenia oraz tysiące przedmiotów, które należały do deportowanych (tzw. dowody zbrodni). Były to między innymi: okulary, buty, ubrania, protezy, walizki, szczotki. Uczniowie minutą ciszy uczcili wszystkich tych, którzy zostali straceni pod tzw. Ścianą Śmierci. Na zakończenie zwiedzania Auschwitz przeszliśmy przez komorę gazową oraz mogliśmy zobaczyć piece krematoryjne.
Następnie udaliśmy się do Birkenau, gdzie przeszliśmy przez główną bramą wjazdową i udaliśmy się w stronę rampy kolejowej, na której stał oryginalny wagon bydlęcy, który służył do przewożenia więźniów. Przeszliśmy też Drogą Śmierci, tą samą, którą w latach 1941-1945 szli nowo przybili do obozu więźniowie. Udaliśmy się pod pomnik, który został postawiony, by upamiętnić ofiary zbrodni hitlerowskiej oraz zobaczyliśmy ruiny komór gazowych i krematoriów.
Była to dla nas wspaniała lekcja historii, która na zawsze zostanie w naszej pamięci.
Anna Tomaszewska
Bardzo prosimy o sprawdzenie, czy konta na e-dzienniku działają. Dotyczy to rownież rodziców dzieci przedszkolnych. Niestety widzimy, że jeszcze nie wszyscy się zalogowali. W tym tygodniu dostaniecie Państwo oraz wy, uczniowie, wiadomość przez e-dziennik z załącznikiem, na którego należy odpowiedzieć i umieścić w nim dowolny załącznik. Ma to na celu sprawdzenie, czy w razie nauki zdalnej nikt nie będzie miał problemów z odebraniem czy odesłaniem materiałów przez dziennik. BĘDZIE TO JEDYNA FORMA ODSYŁANIA ZADAŃ, NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI ODSYŁANIA ICH TAK JAK TO BYŁO DOTYCHCZAS PRZEZ FB CZY INNE MEDIA.
Uczniowie! W tym tygodniu dostaniecie "przykładową" pracę domową przez e-dziennik, na którą będzie trzeba odpowiedzieć za pomocą zakładki ZADANIE DOMOWE w e-dzienniku.
Bardzo ważną rzeczą jest założenie konta na ONE DRIVE. Musi to zrobić KAŻDY, bo bez tego nie będzie można załączać materiałów. Filmik instruktażowy znajduje się poniżej: